Инвестиция в земеделска земя
Последна промяна от Понеделник, 01 Август 2016г. 09:10ч.
Понеделник, 01 Август 2016г. 08:49ч.
ИНВЕСТИЦИЯ В ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ
В настоящия момент в банковия сектор се наблюдава увеличаване нивото на депозити на гражданите, въпреки че лихвите по депозитите са на рекордно най- ниските си нива - от 0.5 до 1%. Какво предполага тази тенденция? Че стоящите в банките спестявания на гражданите не им носят почти никакви дивиденти, освен че стоят на “топло“, докато не е възникнала ситуация, наподобяваща фалита на КТБ. Не е ли време обаче да се потърсят нови инвестиционни възможности и други форми на вложения ? Имаме ли голям избор на такива?
Една от тези възможности е инвестицията в недвижими имоти.
Като отбележим, че инвестицията в жилище или търговски имоти изискват по-големи капиталовложения, напълно логично възниква възможността за инвестиция в земеделска земя като една от малкото алтернативи, която изисква значително по-малко капитал, не представлява риск и освен това дава възможност за капиталова печалба и получаване на доход под формата на рента, който е все пак по-голям от лихвите по депозитите.
Възможностите за закупуване на земя са няколко - такава, върху която да се строи или земеделска земя. Нарастване обема на строителство през последните години, било жилищно, за индустриални нужди и други доведе до значително поскъпване на първия тип земя. Естествено, че за смяна на предназначението на земята се изисква допълнително инвестиране, но поскъпване цената в пъти при продажбата води до определен интерес на инвеститорите към нея. Данните от пазара на такива имоти показва следното - че по-атрактивните парцели в градовете, индустриални зони или в курортите отдавна вече са изчерпани, а собствениците, които все още не са ги продали, имат често твърде нереалистични очаквания за цената им. Освен това, съгласно промените в Закона за устройство на територията има въведени срокове за строителство върху такива имоти, след които отпада смененото предназначение на същите и те отново се превръщат в земеделска земя. Накратко казано в такъв вид инвестиция се съдържа определен риск, при който заложената неколкократно по-висока печалба да не се реализира във времето.
Да разгледаме другата възможност - за инвестиция в земеделски земи.
На този етап нивото на тези имоти у нас е все още на ниски цени, ако го сравним с останалите страни от ЕС. Цената на земята в страната ни е най-ниска сред страните от ЕС, като е седем пъти по-евтина от тази в Гърция и с около 18% под нивата и в съседна Румъния, като се има предвид, че по качества тя далеч не им отстъпва. Ако вземем под внимание и факта, че този вид имоти е сред най - бързо поскъпващите през последните четири години, логично е да направим извода, че инвестирането в покупка на земеделски земи е разумното решение.
Какви са аргументите?
Първо от земеделската земя се произвежда продукция, която се търгува на вътрешните и външни пазари и от нея се реализират доходи. В този аспект нараства непрекъснато интереса на инвеститорите, които участват в различни програми за селскостопанско производство, финансирани с европейски средства. Много актуални са участието в проекти по създаването на овощни градини, малинови и ягодови насаждения, билки, рози, лозя и др. В тази връзка възниква възможността за създаване на собствен бизнес.
На следващо място покупката на земеделска земя може да бъде направена единствено с цел получаване на дивиденти от рентата, която се изплаща всяка година след отдаването и под аренда. Тя като стойност ще бъде при всички случаи по-висока от лихвите по депозита в банките. Тук рискът на инвеститора е сведен до минимум що се касае до загуба на средства при неблагоприятни обстоятелства, свързани с отглеждане на селскостопанска продукция, а освен това в бъдеще време може да се очаква поскъпване на цената на земята и постигане на по-голяма ликвидност на инвестицията. Искаме да отчетем и факта, че притежаването на земеделски земи до този момент са освободени от данъчно облагане, което е още един "плюс" за тези, които са се насочили към такъв вид инвестиция.
От казаното до тук става ясно, че реално на пазара на недвижими имоти има възможности за инвестиции , които не изискват много свободни средства, а в същото време могат да донесат добра доходност и възможност за печалба.
Разгледайте нашите оферти за земеделска земя на сайта ни: www.dedovimoti.com
Автор: Огнян Георгиев